Zostało niewiele czasu. Wypełnij PIT już dziś!

Do 30 kwietnia podatnicy składają druki PIT za zeszły, 2017 rok. Jest to ostateczny termin dla tych z Was, którzy rozliczają się z przychodów osiągniętych w ramach prowadzonej firmy (PIT-36), pracujących i otrzymujących wynagrodzenie za pośrednictwem płatnika (PIT-37), osiągających przychody w ramach obrotu papierami wartościowymi (PIT-38) oraz zbywających w ciągu pięciu ostatnich lat nieruchomość, lub prawa do niej (PIT-39).

O konieczności rozliczenia się z uzyskanych w zeszłym roku przychodów przypomina rzecznik ministerstwa finansów, który jednocześnie przypomina wszystkim spóźnialskim o terminie, który upływa dosłownie za kilka dni. Nie warto zwlekać z rozliczeniem na ostatnią chwilę, szczególnie że istnieją tak wygodne sposoby rozliczenia, jak programy PIT i wypełnianie w trybie online, od razu na stronie. W tym roku, podobnie jak i w poprzednim, urzędnicy szykują się do przyjęcia sporej liczby formularzy przesłanych drogą elektroniczną.

Ministerstwo finansów przypomina podatnikom, że istnieje kilka sposobów dostarczenia gotowego formularza PIT za 2014 rok. Formę papierową, wypełnioną długopisem wybiorą zapewne osoby, które nie mają zaufania do informatycznych systemów i programów PIT, dostarczanych na stronie US oraz przez różnego rodzaju organizacje charytatywne. Zapewne najbezpieczniejszą dla nich drogą dostarczenia go będzie własnoręczne doręczenie. Przygotujmy się jednak na kolejki, uzbrójmy w cierpliwość. Znacznie szybciej będzie, jeśli prześlemy go pocztą, ale wiadomo… jeśli nie dotrze na czas, możemy liczyć się z tym, że czeka nas korekta bądź odwoływanie się do instytucji czynnego żalu. Pamiętajmy, że zawsze decyduje data stempla pocztowego.

Nie ma jednak szybszej formy rozliczenia się z fiskusem, niż skorzystanie z internetowego programu lub formualrza, w wersji dyskowej lub w trybie online, od razu logując się na stronie. Wypełniają nasz druk PIT 2014 drogą elektorniczną, możemy być przekonani o jego poprawności gdy dostaniemy e-maila zwrotnego, zawierającego Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). W tym roku z takiego sposobu rozliczenia skorzystalo już ponad 6 milionów obywateli naszego kraju.