PIT-37 rozliczany przy pomocy programu komputerowego

Rozliczanie się przy pomocy programu komputerowego PIT rodzi wśród podatników wiele wątpliwości. Wśród najczęściej zadawanych pytań pojawiają się między innymi: czy taka metoda jest całkowicie bezpieczna? Czy przesyłanie przez internet jest akceptowane przez urzędy skarbowe? Jak duża jest szansa, że popełnię błąd, itd. Nie dość jednak, że odpowiedź na wszystkie te pytania będzie pozytywna, to wypełnianie przy pomocy komputerowej aplikacji popularnego druku PIT-37 przyniesie nam wiele udogodnień. Zobaczmy co oferują popularne programy, przygotowane z myślą o podatnikach rozliczających PIT-37.

Program do PIT jest aplikacją bezpłatną, co oznacza, że nie poniesiemy żadnych kosztów w związku z jego instalacją, użytkowaniem czy nawet aktualizacją. Wszystkie bazy danych są całkowicie zgodne z wytycznymi Ministerstwa Finansów, a w przypadku, gdy dany druk zostanie w jakikolwiek sposób zmieniony (przepisami prawa), automatycznie program go zaktualizuje. Aplikacja na stracie sprawdza poprawność druków z tymi, które publikuje MF. Nie ma zatem obawy, że wypełnimy druk PIT-37 dla wzoru, który obowiązywał w zeszłym roku.

Program PIT 2016 w wersji online

Z programu możemy korzystać na różne sposoby, jednak najpopularniejszą wersją jest program pobierany i zapisywany na dysku komputera. Aplikacja z jednej płyty spokojnie może zostać zainstalowana na komputerach wielu podatników PIT-37. Nie wymaga klucza, nie jest przypisywany do konta użytkownika. Ma małe wymagania sprzętowe i chodzi praktycznie na każdej konfiguracji sprzętowej z popularnym systemem Microsoft Windows (użytkownicy Linuxa czy MacOs-a winni na razie korzystać z programu przeznaczonego dla przeglądarki).

Tryb online umożliwia nam rozliczenie PIT-37 za rok poprzedni z dowolnego miejsca na ziemi. W niektórych przypadkach, może być także ostatnią deską ratunku dla osób, które dokonują rozliczenia na ostatnią chwilę, a termin dnia czy nawet godziny gra ogromną rolę.

W obydwu przypadkach wypełnione zeznanie trafi do urzędu skarbowego, który wskazaliśmy w formularzu. W ramach potwierdzenia przesłania wypełnionego druku PIT-37, w mailu zwrotnym otrzymamy UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Dla kogo PIT-37?

Popularny PIT-37 2016 wypełniają osoby, które zgodnie z prawem otrzymują wynagrodzenie za pośrednictwem płatnika. Dotyczy on głównie osób otrzymujących wynagrodzenie za pracę, także w wyniku zawartej umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Będą go rozliczały także te osoby, które otrzymywały zasiłki i stypendia, a także przychody z tytułu praw autorskich, emeryci oraz renciści.