Im szybciej wypełnisz zeznanie PIT 37 za 2017, tym szybciej otrzymasz zwrot!

Zasada stara jak świat. Jeśli liczysz w 2018 roku na zwrot podatku, zależy Ci na pieniądzach i czasie, to zdecydowanie dobrym rozwiązaniem będzie szybkie przesłanie wypełnionego PIT do skarbówki. Ci, którzy lubią działać na ostatnią chwilę, będą zmuszeni być może zagryźć zęby i cierpliwie czekać na zwrot nadpłaty. A takie czekanie potrwać może nawet kilka miesięcy…

Zwrot podatku to temat przyjemny i lubiany przez wielu podatników. Oczywiście inaczej podchodzą do niego osoby, które znają jego wartość podczas wypełniania samodzielnie corocznego druku pracowniczego PIT-37, inaczej pracujący na umowach innych niż praca studenci i ludzie młodzi. Dodatkowe pieniądze na ekstra wydatki zawsze tym drugim się przydadzą, ale jeśli są potrzebne jak najszybciej – warto rozliczyć PIT jeszcze szybciej, najlepiej już teraz. Możliwość zwrotu nadpłaty pojawia się bowiem z momentem złożenia deklaracji do urzędu skarbowego, na zwrot jednak możemy poczekać nawet do 3 miesięcy.

Kwota nadpłaty zwracana jest podatnikom w formie przez nich wybranej, przy czym pierwsze rozwiązanie zakłada po prostu przelew środków na wskazane przez niego konto bankowe. Jeśli takim kontem nie dysponujemy, możemy zawsze osobiście pofatygować się do budynku skarbówki po odbiór osobisty pieniędzy, w kasie. Trzecie rozwiązanie zakłada, że pieniądze przyniesie nam listonosz, oczywiście pod adres jaki podaliśmy w rocznym zeznaniu PIT.

A teraz kilka słów o możliwych potrąceniach, bo takie mogą się pojawić w procedurze zwrotu nadpłaty, co niektórych wprawia w zdziwienie. Kwota nadpłaty może być potrącona np. o mandaty, których nie zapłaciliśmy w ciągu roku, oraz inne zaległości podatkowe, jakie wciąż nad nami wiszą. Jeśli natomiast żadne czarne chmury w postaci zaległości podatkowych nie wiszą nad naszym kontem, termin 3 miesięczny zostanie zachowany, z reguły nadpłata pojawi się jednak znacznie szybciej.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą doczekać się dodatkowej gotówki, będzie rozliczenie się z fiskusem w formie elektronicznej. E-deklaracje są wygodne zarówno dla podatnika, jak i dla urzędników, a w systemie traktowane „priorytetowo”. Na uprzywilejowanej pozycji wśród oczekujących na zwrot znajdują się także osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Tutaj zwrot może pojawić się już po 30 dniach od dnia złożenia deklaracji PIT w skarbówce. W niektórych przypadkach procedurę ponaglić może także indywidualnie złożony wniosek o przyspieszenie, oczywiście pod warunkiem, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie.